İSTANBUL HAKKINDA

Kıtaların buluştuğu, doğu ile batının benzersiz bir sentez oluşturduğu yegane şehir olan İstanbul, tarihsel, kültürel ve doğal güzellikleri ile günün her saatinde bir başka büyüler kendisine bakan gözleri… Her anı sürprizlerle doludur dünya incisi bu kentin. Rengarenk lalelerin süslediği bahçeleri ve meydanları, cumbalı ahşap evler ile dantel gibi işlenmiş dar sokakları, martıların eşlik ettiği vapurları günün her anında selamlayan Kız Kulesi, tüm ihtişamı ile yüzyıllara meydan okuyan Topkapı Sarayı, Altın Boynuz olarak da bilinen Haliç ile iki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı… İstanbul’un gözlere ve gönüllere adeta benzersiz bir ziyafet sunan dillere destan bu güzellikleri, her dönem ilgi odağı olmayı başarmıştır. Bu ilginin en somut örneği ise Napolyon’un övgü dolu bir cümlesi olmuştur; “Dünya tek bir ülke olsa başkenti İstanbul olurdu...”

Güzellikleri ile bir medeniyet ve kültür yelpazesi oluşturan yedi tepeli kenti, artık dünyanın herhangi bir noktasından günün her saati canlı olarak izlemek mümkün. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, turistik kameralarımız ile medeniyetlerin çeyiz sandığı konumundaki İstanbul’u ve şarkılara, şiirlere, filmlere konu olan eşsiz güzelliklerini gözler önüne seriyoruz.

Güzelliklerini anlatmakta kelimelerin kifayetsiz kaldığı İstanbul’u, her anıyla yaşamınız ümidi ile hepinize selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Dr. Kadir Topbaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı